Podróż do Przyszłości

Mimo tego, że nie była to typowa wyprawa wolontariusza, a raczej wyjazd edukacyjny uznałem, że warto to opisać. Dla informacji dodam, że bezpośrednio po zakończeniu tego kursu udałem sie juz jako wolontariusz, w paromiesięczną podróż po wspólnotach w Danii, Niemczech, Szwajcarii i Włoszech o czym napiszę póżniej.

Tak więc, od maja 1998 przez 9 tygodni przebywałem na kursie dla działaczy ekologicznych w Danii. Napisałem o tym artykuł do pisma „Wegetariański Świat”, którego kopię nieco zmienioną i uaktualnioną poniżej zamieszczam.

Mimo, że artykuł powstał dość dawno, to jednak sytuacja w Polsce w tych dziedzinach wciąż pozostawia dużo do życzenia i jeszcze daleko nam do Danii z 1998r. Nam sporo pomogło tu wejście do Unii, natomiast Dania nie wyszła na tym zbyt dobrze bo musiała obniżyć swoje standarty i trochę, uważam, przystopowała ewolucyjnie jako społeczeństwo – a szkoda, bo szło im całkiem dobrze. A teraz artykuł:


Podróż do przyszłości

czyli ekologia i demokracja po duńsku


Życie i jego formy nieustannie ewolują doskonaląc się lub degenerując i zanikając. Jedną z takich form życia, która od jakiegoś czasu sporo miesza na planecie Ziemia jest człowiek. Ludzkie społeczeństwa też znajdują się na różnych etapach ewolucji i próbują znależć jak najlepsze sposoby i zasady funkcjonowania oraz przetrwania. Do takich najważniejszych zasad, które wreszcie zaczynają być doceniane i wprowadzane przez co bardziej rozwinięte społeczeństwa należą: demokracja i ekologia (w znaczeniu: ochrona ekosystemu Ziemi).

Dla naszego własnego społeczeństwa zdegenerowanego „socjalistycznym” totalitaryzmem, pojęcie „demokracja” jest tylko pustym hasłem ochoczo nadużywanym przez propagandę, zarówno byłego reżimu, jak i obecnych polityków, i ma tyle wspólnego z prawdziwą demokracją co np. Niemiecka Republika Demokratyczna czyli nic. Ekologia natomiast jest lekceważona i traktowana bardziej jako „piąte koło u wozu” niż jako nieodzowny element naszych codziennych działań dla zapewnienia przetrwania ludzkości na tej planecie.

Biorąc pod uwagę ten stan rzeczy, chciałbym wam opowiedzieć o kraju, gdzie system społeczny stoi obecnie na nieco wyższym szczeblu ewolucji, a demokracja oraz ekologia są żywymi elementami rzeczywistości i świadomości jego obywateli. (…)

Ciąg dalszy po kliknięciu na miniaturki stron:

Żeby moc przeczytac ten artykuł kliknijcie na obrazek strony artykułu, a po jego otwarciu w prawym dolnym rogu (trzeba troche przewinąć na dół) kliknijcie na „view full size”

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s